MERSİN TEKNOPARK, 36.GITEX DUBAİ FUARINDA…

MERSİN TEKNOPARK, 36.GITEX DUBAİ FUARINDA…

24.10.2016
MERSİN TEKNOPARK, 36.GITEX DUBAİ FUARINDA…

T.C. Ekonomi Bakanlığı, İhracat Genel Müdürlüğü, 2014 yılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Tebliği kapsamında Mersin Teknopark koordinatörlüğünde yürütülen “Mersin Teknopark Bilişim Kümesi Oluşturularak Mersin’de Bilişim Sektörünün Uluslararası Rekabetçiliğinin Artırılması” projesi kapsamında Mersin’in en güçlü bilişim kümesini kurmak ve ihracat oranlarını artırmak üzere yola çıkan Mersin Teknopark, proje kapsamında 16-20 Ekim 2016 tarihleri arasında Dubai’de gerçekleştirilen 36. GITEX Uluslararası Bilişim ve Teknoloji Fuarı’na katılım sağladı.

Orta Doğu'nun en büyük teknolojik etkinliklerinden biri olarak nitelendirilen GITEX Dubai Fuarı’na katılım sağlayan Mersin Teknopark ve firmaları, başta Arap Yarımadası, Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgelerinden gelen katılımcı ve ziyaretçiler olmak üzere Asya, Avrupa ve Amerika’dan gelen birçok katılımcı ve ziyaretçi ile buluştu.

Mersin Teknopark ve bünyesinde Ar-Ge çalışmaları yapan ve kümede yer alan 8 firmanın katılım sağladığı 36. GITEX Dubai Fuarı’nda Mersin Teknopark ve katılımcı firmalar, Fuarda yer alan diğer katılımcı firmalar arasında yer alan Microsoft, SAP, İntel, Dell, HP, Facebook, Samsung, Oracle gibi dünya devi isimler ile buluşarak firma yetkililerle olası işbirlikleri hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Beş gün süren fuar etkinliğinde, firma yetkilileri stantlarına gelen misafirlere Ar-Ge projeleri hakkında bilgi aktarırken tanıtım materyalleri ile diğer stantları ziyaret edip dünyada geliştirilen Ar-Ge projelerini yakından tanıma fırsatı elde etti. Firmaların karşılıklı ziyaretlerinin yanı sıra Dubai-Türkiye  Başkonsolosu Erdem Ozan ve Dubai-Türkiye Ticari Ataşesi Hasan Önal, Mersin Teknopark standını yerinde ziyaret ederek firma temsilcileri ile tanışarak, geliştirilen Ar-Ge projeleri hakkında bilgi edindi.

Dubai-Türkiye Ticari Ataşesi Sayın Önal, bütün dünya ülkelerinin yer aldığı 36. GITEX Dubai Fuarı’na katılım sağlayan Mersin Teknopark’ın da yer almasının milli açıdan büyük bir başarı ve övünç kaynağı olduğunun altını çizdi.  Sözlerine devam eden Önal “Bu fuar uzun süredir devam eden ve her yıl birçok ülkeden büyük ya da küçük ölçekli firmaların katılım sağladığı bir etkinliktir. Fuarın katılımcılara sağladığı işbirliği ölçeği çok üst düzeyde olduğu için, bir defa katılım sağlayan firma sürekliliğinin bir göstergesi hatta gerekliliği olarak sonraki yıl düzenlenecek olan fuara 1 yıl öncesinden hazırlık yapmaya başlıyor. Bakanlığımızın desteğiyle siz firma yetkililerine bu ölçekten yararlanma ve uluslararası platformda yer alabilme şansı sunan Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz’a sizler adına teşekkür ediyor ve bu katılımın sizlere başarı ve bol kazanç getirmesini diliyorum” dedi.

Fuarda tanışma ziyaretlerini dışında firma yetkilileri diğer katılımcı firmalar ile yeni işbirliklerinin kapısını açmak üzere birebir görüşmelerin yapıldığı fuar, büyük bir başarı ile sonuçlandı.

Sosyal Medya