KAMU, DESTEK VE TEŞVİK MEKANİZMALARI FARKINDALIK EĞİTİMİ…

KAMU, DESTEK VE TEŞVİK MEKANİZMALARI FARKINDALIK EĞİTİMİ…

10.03.2017
KAMU, DESTEK VE TEŞVİK MEKANİZMALARI FARKINDALIK EĞİTİMİ…

Mersin Valiliği koordinasyonunda düzenlenen “Kamu Destek Ve Teşvik Mekanizmaları Farkındalık Eğitimi” Vali Özdemir Çakacak’ın da katıldığı toplantı ile başladı.

Valilik Konferans Salonunda başlayan programa Vali Özdemir Çakacak, Vali Yardımcısı Ayhan Bayhan, Mersin Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu & SODES Birim Koordinatörü Dr. Çağrı Başaran, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark) Genel Müdürü Özgür Durmaz, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, kamu kuruluşu niteliği taşıyan meslek örgütleri, özel sektör ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

Eğitim öncesinde yaptığı konuşmada eğitimin başarılı ve verimli geçmesi temennisinde bulunan Vali Çakacak, Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylık süreci kapsamında yararlanılabilecek birçok destek ve teşvik programı ile sağlanan mali kaynakların yanında; Devletimiz ve Hükümetimiz tarafından bütçeden sağlanan fonlarla çeşitli kurumlar eliyle değişik başlıklar altında destek ve teşvik programları açıldığını ifade etti.

Konuşmasında bu tür programlar sayesinde mikro düzeyde kişi, firma, STK, yerel yönetim, üniversite ve kamu gibi geniş bir yelpazeye yönelik destekler verildiğinin ve yerel kaynakların etkin katılımı ile sosyo-ekonomik kalkınmaya da katkı sunulduğunun üzerinde duran Vali Özdemir Çakacak, ulusal ve uluslararası fonlardan sağlanan bu programlardan etkin bir şekilde yararlanabilmek için; ilimizdeki ilgili tüm kurum ve kuruluşların öncelikle bu destek ve teşvikler ile ilgili bilgilendirilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Vali Çakacak; “Asıl Amaç Program Çağrılarında Daha Geniş Kitlelerin, Çok Daha Fazla Projeyle Müracaat Etmelerinin Sağlanmasıdır”

Vali Çakacak, çeşitli kurum ve kuruluşların verdiği bu teşviklerden zaman zaman bazı kesimlerin haberdar olmadığını ifade ederek sürdürdüğü konuşmasında; bu nedenle daha az proje üretildiğini belirttikten sonra, bu toplantının asıl amacının program çağrılarında daha geniş kitlelerin, çok daha fazla projeyle müracaat etmelerinin sağlanması olduğunun da altını çizdi.

Vali Çakacak; “Bu Eğitim İle Tüm Katılımcıların Programların İçerikleri Hakkında Detaylı Bilgi Sahibi Olmaları Sağlanacaktır”

Konuşmasının devamında bu programlar açıldığında; hedef kitlesi, destekleme oranları, başvuru şekli ve takvimi gibi konularda da detaylı bilgi sahibi olunması gerektiğini kaydeden Vali Özdemir Çakacak, bu noktada Valiliğimiz AB ve Dış İlişkiler Bürosu ile Teknopark koordinasyonunda düzenlenen ve 2 gün sürecek eğitim programı ile bu ihtiyaca çözüm bulunmasının hedeflendiğini belirtti.

Eğitim süresince; Kalkınma Ajansı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme ve Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından sağlanan destek ve teşvikler hakkında ilk elden bilgilendirmeler yapılacağını da sözlerine ekleyen Vali Çakacak, bu tür eğitim programlarının, çeşitli ulusal ve uluslararası fonlardan daha fazla yararlanılmasına zemin hazırlaması bakımından oldukça önemli olduğunu söyledi.

Vali Çakacak; “İlimizin Tüm Dinamiklerini, Birçok Alanda Projeler Hazırlamaya Ve Başvuruda Bulunmaya Davet Ediyorum”

Konuşmasının sonunda, bu vesile ile ilimizin tüm dinamiklerini, birçok alanda projeler hazırlamaya ve başvuruda bulunmaya davet eden Vali Özdemir Çakacak sözlerini; Valilik olarak, ilimizi yaşam seviyesi daha yüksek bir il yapma ve vatandaşlarımızın refah seviyesine daha üst noktalara taşıma noktasında her türlü projeye öncülük etmeyi ve destek olmayı kararlılıkla sürdürme amacında olduklarını bir kez daha vurgulayarak sonlandırdı.

Vali Özdemir Çakacak’ın açılış konuşmasının ardından Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark) Genel Müdürü Özgür Durmaz’ın genel bilgiler içeren sunumu ile başlayan ve 2 gün süren eğitimde CKA, KOSGEB, TKDK desteklerin sunumları ile TUBİTAK Başuzmanı Hasan Gönenç tarafından TUBİTAK destekleri ve teşvikleri hakkında sunum gerçekleştirildi. Valilik konferans salonunda son bulan toplantının ardından Tubitak Başuzmanı Hasan Gönenç Mersin Teknopark’ı ziyaret etti. Bünyesinde faaliyette bulunan firmalar ile Mersin Teknopark toplantı salonunda bir araya gelen Gönenç, ziyaret kapsamında firma yetkililerini bilgilendirerek fikir alışverişinde bulundu

Sosyal Medya