“Mersin Teknopark” İleri Teknolojide İstihdamın ‘En’i

“Mersin Teknopark” İleri Teknolojide İstihdamın ‘En’i

05.10.2013
“Mersin Teknopark” İleri Teknolojide İstihdamın ‘En’i

Bu yıl 3.'sü düzenlenen Mersin İstihdam Fuarı’nın açılışı Mersin Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirildi. Açılışa; Mersin Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin İŞKUR Müdürü Mustafa Kutlu, oda başkanları, üniversite temsilcileri, iş arayanlar ve öğrenciler katıldı. Mersin’de nitelikli istihdamın artmasında aktif rol oynayan Mersin Teknopark, bünyesindeki 64 firmayı ve Ar-Ge odaklı istihdamı temsilen 2 gün boyunca devam edecek olan İstihdam Fuarında yerini aldı.

Fuar açılışında konuşma yapan Mersin Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu istihdamın ekonomide büyümeyi, gelişmeyi ve kalkınmayı gösteren en önemli ölçüt olduğunun altını çizdi. İstihdam artışının o ülke ekonomisinin gelişmesinin ileri gittiğini, sektörel gelişmelerde açılan yeni üretim alanlarını, işyerlerinin çoğaldığını gösterdiğini ifade eden Valimiz, “İstihdamdaki artış ekonominin gelişmesinin, kalkınmasının ve daha yüksek düzeyde refah çizgisine ulaşmasının önemli göstergesidir” dedi.

Konuşmaların ardından stantları ziyaret eden Mersin Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz ve Teknopark ekibi Teknopark standında bir araya geldi. Ziyaret sırasında, Mersin Teknopark'ın fiziksel alan kapasitesinin yüzde yüz arttırıldığı, önümüzdeki yıl 100 firmayı aşan bir büyüklüğe ve çalışan sayısında da bugünkünün en az iki katına ulaşacağı, sayısal çoklukları bu şekilde geliştirirken, nitelik ve buna bağlı üretimdeki derinliği de arttırmayı hedeflediklerini ve bunun yolunun öncelikle olarak nitelikli personel istihdam etmek ve bu personele dayalı üretim ile Ar-Ge'ye yoğunlaştırmak olduğu vurgulandı.

Mersin Teknopark bölgeler arası kalkınma farklarını azaltmak ve Türkiye’de üretilmesi mümkün olan ancak üretilmeyen ve yoğun Ar-Ge faaliyeti gerektiren ürünlerin üretimini desteklemek amacıyla yolunda emin adımlarla ilerliyor. 2009 yılından bu yana bölgede aktif olarak  faaliyet gösteren Mersin Teknopark 64 firma ve 300’ün üzerinde mühendis çalışanı ile bölgenin beyni olmaya devam ediyor. Mersin Teknopark, yerli üretimi arttırmak ve buna bağlı istihdamı desteklemek amacıyla çok sayıda proje ve ürünü Mersin sanayisine kazandırarak, toplamda 7.000 m2 lik kapalı alanı ile girişimcilere ve Ar-Ge faaliyetleri yürüten şirketlere ev sahipliği yapıyor. Kuruluşundan bu yana sağladığı 100 Milyon TL ihracat rakamı ile 2023 Türkiye’si ihracat rakamlarına büyük katkı sağlıyor.

Sosyal Medya