MERSİN TEKNOPARK, TÜRKİYE İNOVASYON HAFTASINDA…

MERSİN TEKNOPARK, TÜRKİYE İNOVASYON HAFTASINDA…

30.10.2016
MERSİN TEKNOPARK, TÜRKİYE İNOVASYON HAFTASINDA…

Mersin Teknopark ve firmaları,  Ekonomi Bakanlığı desteği ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Akdeniz İhracatçılar Birliği tarafından Adana Hilton Otel’inde düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası 2016’ya katılım sağladı.

Kent ve bölge için önemli bir fırsat olan İnovasyon Haftası etkinliklerine Teknoloji Geliştirme Bölgeleri sıralamasına göre bölgenin en güçlü Teknopark’ı olarak firmaları ile etkinliğe katılım sağlayan Mersin Teknopark, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen araştırmacı, akademisyen, sanayici ve inovatif fikirlere açık girişimci, yatırımcı ve öğrenciler ile buluştu.

İleri teknoloji üretimin ve ihracat oranlarını artırmak için bölgenin inovasyon sürecine sağladıkları katkılar ile Mersin Teknopark bünyesinde yer alarak Ar-Ge çalışmaları yapan  eBilge, ePati, Hotep, KcTek Yazılım, A.Ş. Oes, Osman Turan ve PikselPark firma yetkilileri programa katılarak, Ar-Ge çalışmaları hakkında melek yatırımcılara ve ziyaretçilere projeleri ile ilgili bilgiler aktardı. Sektörel bilgi alışverişlerinin yanı sıra, sektördeki ürün ve hizmetlerin ulaştığı aşamaları gözlemleyen Mersin Teknopark firmaları, bölgesel işbirliklerini güçlendirme ve yeni pazarları inceleme imkanı elde etti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin katılım sağladığı İnovasyon Haftası’nda etkinliklerin açılış konuşmasını yapan Adana Sanayi Odası ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanı Zeki Kıvanç, gençlerin organizasyona yoğun ilgi göstermesinin sanayici ve iş adamları açısından önemli bir itici güç ve umut kaynağı olduğunu kaydetti.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, uzun soluklu gelişimin en büyük yolunun, bilgiyi katma değere dönüştürmek olduğunun altını çizerek, sektördeki tüm paydaşların Ar-Ge ve inovasyonu kurumsallaştırması gerektiğine işaret etti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, ticaretin para kazanmak olarak algılandığı çağın sona erdiğine değinerek, dünyaya değer katmanın önemine işaret etti. Kyoto protokolü, Paris anlaşması gibi gündemlerden bahseden Büyükekşi, teknik olarak dünyaya zarar vermeyecek inovasyonların keşfedilmesi halinde, bu gündemlerin ortadan kalkacağına değindi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise İnovasyon Haftası etkinliklerine ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını vurgulayarak, etkinliğin organizatörlerine teşekkür etti.

Stantları ziyaret eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Mersin Teknopark standını ziyaret ederek, Mersin Teknopark’ta yer alan firmaların Ar-Ge projeleri ve ürünleri hakkında bilgi aldı.

Sosyal Medya