MERSİN TEKNOPARK İNOVASYON HAFTASINDA…

MERSİN TEKNOPARK İNOVASYON HAFTASINDA…

12.12.2016
MERSİN TEKNOPARK İNOVASYON HAFTASINDA…

Mersin Teknopark Yönetimi ve bünyesinde faaliyet gösteren firmalarımız katılım gösterdiği,  Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde Türkiye İhracatçıları Meclisi’nin (TİM) sürdürülebilir kalkınma yolunda yenilikçi çalışmaları desteklemek amacıyla düzenlediği 5. Türkiye İnovasyon Haftası İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.  TİM’in ev sahipliğinde Arçelik, TEB, Türk Hava Yolları, Sabancı Holding, Çalık Holding ve Turkcell sponsorluğunda düzenlenen, ekonomiden bilime, spordan sinemaya birçok konunun ele alındığı etkinlik, üç gün boyunca 10 farklı ülkeden fark yaratan profesyonelleri, sanayicileri, akademisyenleri ve kısaca ekosistem paydaşlarını buluşturdu.

Türkiye İnovasyon Haftası’nın açılışına TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ev sahipliğinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız  Sn. Faruk Özlü, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve ihracat dünyasından pek çok isim katıldı. Açılışta konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Faruk Özlü, üretim ve ihracat odaklı büyüme söylemenin Türkiye’nin ihtiyacını tam olarak tarif etmediğini belirterek , Teknoloji odaklı söylemlere yer vermiştir. “Ar-Ge ve inovasyon odaklı büyüme ifadesi, bizim için çok daha doğru olduğunu ifade etmiştir.

Dünyaya yeni teknolojiler sunmayı ve böylece gelir seviyemizi artırmayı hedefliyoruz. Son yıllarda bilim ve teknolojiye yönelik çok önemli yatırımlar yaptık. Son derece kapsamlı destek mekanizmaları oluşturduk. Üniversitelerimizin, Ar-Ge merkezlerimizin, TGB'lerimizin hem nicelik hem de nitelik olarak geliştiğine şahit olduk. 17,6 milyar lira Ar-Ge harcaması yaptık. Ar-Ge harcamasının milli gelire oranı tarihimizde ilk defa yüzde 1 seviyesini geçti.

Etkinliğin son gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İnovalig 2016 Şampiyonlarına ödüllerini takdim etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada, 1899'da Amerikalı Patent Dairesi Başkanı'nın "icat edilecek veya icat edilebilecek her şeyin icat edildiğini" söylediğini, diğer yandan inovasyonun "mevcut ürünlerin kılıflarını değiştirmekten ibaret bir kandırmaca" olduğunu öne sürenlerin de bulunduğunu anlatarak, inovasyonun iyi bir aksesuar ve görünürlük aracı olduğuna inananların bulunduğunu söyledi.

"İNOVASYON ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİDİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bence inovasyon bunların hiçbiri değil. O başka bir şey. İnovasyon, her şeyden önce bir zihniyet değişikliğidir, bunu anlamamız lazım. Buna adeta bir güncelleme de diyebiliriz. Mevcuttan memnun olmayan ya da mevcuttan daha iyisinin mümkün olduğuna inanan bir zihniyet, inovasyonla kendine yeni bir yol aramaya başlar. Dünyayı insanlar için daha kolay, daha müreffeh ve daha huzurlu bir yer yapma iddiası, ancak sabırla ve sebatla yürütülebilecek bir süreçtir.

Bu noktada Teknoparklar ülkelerin en önemli kalkınma araçlarıdır. Mersin Teknopark olarak sizleri bu büyüme ve kalkınma sürecinde yerini almaya bir kez daha davet ediyoruz.

Sosyal Medya