Duyuru Detayları

Yeni Fikirlere ve Yenilikçi İş Fikirlerine Destekler Artıyor.
24.04.2015

14 Nisan 2015’de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ankara’da düzenlenen Rekabetçi Sektörler Konferansı ve Fotoğraf Sergisi'nin açılışı gerçekleşti. Avrupa Birliği-Türkiye Mali İşbirliği çerçevesinde yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında bugüne kadar edinilen uygulama tecrübelerinin ve 2014-2020 dönemindeki fırsatların değerlendirileceği vurgusu yapılan konferansın açılış konuşmasını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yaptı.

Açılış konuşmasında, Rekabetçi Sektörler Programının çatı program olarak birçok alanda büyük ölçekli projelere mali destek sağladığını bildiren Işık, "Programımız, büyük altyapı yatırımlarından Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına, KOBİ’lerin finansmana erişim desteklerinden, kümelenme ve kapasite geliştirmeye kadar çeşitli projeleri finanse ediyor" diye konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programına davet edilen Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, elde edilen sonuçlardan daha fazla üretici ve işletmenin faydalanmasını sağlamak üzere programın ilde bilinirliğinin artması, bölge ekonomisine verdiği destek ve katkının tanıtılmasına yönelik çalışmaları hızla yürüttüklerini ifade etti. “Bilindiği üzere geçen programda kapsam dışı olan Mersin, bu yıl programın tüm illerde uygulanmaya başlaması ile programa dâhil olmuştur.” Diyerek açıklamada bulunan Durmaz, Prgram kapsamındaki desteklerden en üst seviyede yararlanılacağının altını çizdi.

Yeni dönemde imalat sanayi, KOBİ, Ar-Ge ve inovasyon kapasitelerinin artırılmasına odaklanan program, üniversite sanayi işbirliğini destekleyen projelere öncelik verecek. İlk dönemde 4,8 milyar avro kaynak kullanılan programın bu dönemki bütçesinin toplam büyüklüğünün 405 milyon avro olacağı açıklandı.

 

24.04.2015 11.30 tarihinde oluşturulan klasör
Yayınlanma Tarihi: 24.04.2015 | Görüntülenme Sayısı: 2051