Duyuru Detayları

3. Sanayi Şurası’nda Teknoparklara Yeni Teşvikler
22.11.2013

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde yapılan 3. Sanayi Şurası, Ankara’da başladı. Açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Şura, 22 Kasım’a kadar devam edecek.
Açılış konuşmasında Türkiye’de gelişen inova
syon ve Ar-Ge çalışmalarına dikkat çeken Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, "Eğer ilk 10'u hedefliyorsak, ilk 10 arasında yer almayı gaye edinmişsek, bunu takipçi ve taklitçi olarak değil, bilgiyi de kendimiz üreterek başaracağız. İşte bu nedenle bizim artık sanayide temel meselemiz araştırma geliştirme, inovasyon, tasarım, markalaşma, üniversite sanayi işbirliği gibi konulardır" dedi.
Sanayinin farklı sektör ve kurumlarla işbirliğinin artırılmasına yönelik çalışmaların değerlendirilmesinin yapıldığı Şurada Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Nihat Ergün’ün yönettiği Bakanlar Oturumu’na Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım katıldı.
Nihat Ergün, Şura’da gelecek 10 yılın sanayi vizyonun bütün yönleriyle ortaya konacağını kaydetti. Ülke olarak kendi teknolojimizi üretmenin önemini vurgulayan, Ar-Ge merkezlerinin veya teknoparkların sayılarının artacağını kaydeden Bakan Ergün, "Ancak mevcut olanları da daha nitelikli hale getireceğiz. Türkiye'de bu teknoloji ara yüzlerini, altyapılarını büyük oranda tamamlamış olmamız, buralardan sıçrama yapmamızı sağlayacaktır. Zira Türkiye'nin yürümeye değil koşmaya, basamakları birer birer değil, üçer beşer atlamaya ihtiyacı var" şeklinde konuştu.
Şura’nın ikinci gününde ise “Bilimsel ve Teknolojik Gelişim, Ar-Ge ve İnovasyon”, “Kamu Destekleri, Etkileri, İzlenmesi ve Değerlendirilmesi”, “Sanayide Sürdürülebilir Üretim”, “Sanayide İnsan Kaynakları ve İstihdam”, “Sanayi Yatırım Bölgeleri ve Kümelenme” ve “Sanayi Politikaları ve Uluslararası Rekabet” başlıkları kapsamında Şura Komisyon Toplantıları düzenlendi. Üçüncü gününün sonunda, ilk iki günde alınan kararlar değerlendirilecek ve ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Ergün tarafından düzenlenecek basın toplantısı aracılığıyla Şura Kararları kamuoyuna açıklanacak.
Şura’ya katılan Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, “Yeniden üretimi ve sürekliliği sağlamanın temel koşulu bilgi, deneyim ve tecrübeleri yeni nesillere aktarımıdır. Bu amaçla bugün sanayide beklediğimiz sıçramanın gerçekleşmesi ileri teknoloji odaklı katma değerli üretime dayalı, Sanayi – Üniversite işbirliğinin artmasıyla mümkün olacaktır. Sanayinin sahip olduğu güçlü deneyimleri, akademik araştırmalarla güçlendirmek Sayın Başbakanımızın 2023 hedefleri için yüksek başarı sağlayacaktır. Mersin Teknopark olarak bünyemizde Ar-Ge faaliyetlerini yürüten sanayi kuruluşlarının artması en temel hedefimizdir. Sanayicinin ihtiyacı olan Ar-Ge faaliyetlerinin yürütülebilmesi için Mersin’de gerekli altyapı olanaklarını geliştiriyoruz.” dedi.

Yayınlanma Tarihi: 22.11.2013 | Görüntülenme Sayısı: 2274