Duyuru Detayları

Ar-Ge Merkezleri Zirvesi 2013
19.11.2013

Mersin Teknopark, 15-16 Kasım 2013 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 2. Ar-Ge Merkezleri Zirvesine katıldı.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Zirve'nin açılış konuşmasını yapan BST Bakanımız Nihat Ergün, iki gün boyunca gerçekleştirilecek zirvede, inovasyon ekosistemi içerisinde Ar-Ge merkezlerinin rolünün masaya yatırılacağını belirterek, inovasyon, bilim ve teknoloji konularına dikkat çekti. Ergün, Türkiye'de ilk defa orta yüksek ve ileri teknoloji alanlarında yapılan Ar-Ge projelerinin yatırım ve üretime dönüşmesi için yeni bir yatırım destek programı başlatacaklarını belirterek, "Bu program kapsamında, toplam 50 milyon liraya kadar olan projeler desteklenecek. Bu projeler için 3 milyon 600 bin lirası hibe olmak üzere, toplam 10 milyon liraya kadar destek sağlanacak" dedi.


Ayrıca konuşmasında Türkiye'nin ekonomik ve sosyal hedeflerine ulaşmasını sağlayacak alanların başında bilim ve teknoloji alanının geldiğini ifade eden Ergün, şunları kaydetti: "Türkiye son yıllarda diğer alanlarda olduğu gibi Ar-Ge, inovasyon ve teknoloji gibi alanlarda da ivme artırdı. Ar-Ge harcamalarında kamunun payı azalırken, özel sektörün payı artmaktadır. 2023 sonunda Ar-Ge harcamalarının 3'te 2'sinin özel sektör tarafından yapılması sonucunu doğuracaktır. Yani 40 milyar dolarlık bir harcamayı özel sektörün yapmasını bekliyoruz. 1.000 kişiye düşen tam zamanlı araştırmacı sayımıza baktığımızda ABD, Güney Kore, Almanya gibi ülkelerin bir hayli gerisindeyiz. Bizde bu rakam 1.000 kişiye 1 tam zamanlı araştırmacı düşmektedir. Halbuki adı geçen ülkelerde 1.000 kişiye 4-5 tam zamanlı araştırmacı düşmektedir. Biz de tam zamanlı araştırmacı sayımızı artırmalıyız." Diyerek ar-ge istihdamında ki artışa dikkat çekti.


Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN'ın da katıldığı, 'AR-GE Merkezleri’nin Sorunları ve Çözüm Önerileri' ana gündemiyle toplanan Zirve’de aynı zamanda “Üniversite ve Sanayi İşbirliği” masaya yatırıldı.


Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz “Ar-Ge faaliyetlerin yürütüldüğü teknoparklarda çok sayıda katma değeri yüksek ileri teknoloji ürünleri üretiliyor. Kamu tarafından da önemli desteklerin verildiği bu merkezlerin faaliyetleri ile çıktılarının gözden geçirilmesi, kamuoyu ile paylaşılması, bilgilendirme ve farkındalık yaratılması önemli ve gerekli bir gelişmedir. Bizim Mersin Teknopark olarak bir hedefimiz de firmalarımızın ürettiği ileri teknoloji ürünlerini tanıtmak, medya ile iletişim halinde olmak ve sanayici ile akademisyeni buluşturmaktır. Sayın Bakanımızın da belirttiği üzere Ar-Ge faaliyetlerinde en büyük sorun Sanayi-Üniversite işbirliği sürecinde yaşanmaktadır. Mersin’de sanayici ve akademisyen işbirliklerini güçlendirmek için oluşturduğumuz platformun çok yakında hizmete girmesini planlıyoruz.” dedi.

19.11.2013 09.06 tarihinde oluşturulan klasör
Yayınlanma Tarihi: 19.11.2013 | Görüntülenme Sayısı: 2486