Duyuru Detayları

Mersin Teknopark'ın Büyük Başarısı...
01.06.2013

Mersin Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren ve Ar-Ge çalışmaları yapılan, MERSİN Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan Çuvalcıoğlu ile Araştırma Görevlisi Sinem Yılmaz'ın 4 yıldır birlikte yürüttüğü Yapay Zeka Tabanlı Hastaneler İçin Akıllı Randevu Sistemi olan 'Robodoktor', Brüksel'de yapılacak Dil ve Yapay Zeka Teknoloji Zirvesi'nde Türkiye'yi teslim edecek.


Türkiye ve dünyada bir ilk olarak gösterilen projenin mimarlarından Yrd. Doç. Dr. Gökhan Çuvalcıoğlu, Araştırma Görevlisi Sinem Yılmaz ile birlikte sistem üzerinde 4 yıldır üzerinde çalıştıklarını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Çuvalcıoğlu, "Oluşturduğumuz sistem, sağlık açısından devrim niteliğindedir. Normalde hastanelerin aile hekimleri aracılığıyla vermiş olduğu hizmeti, biz yapay zeka tamamlama sistemimiz sahip olduk. Sistemin içerisine bir takım yenilikler ekledik. Eklediğimiz yenilikler engelli vatandaşlar için geliştiğimiz sistem. Sistem işaret diliyle konuşabiliyor, görme engellilerle hizmet verebiliyor. Bunun yanında okuma yazma bilmeyenlere renkleri takip ederek hizmet verebiliyor" dedi.

Projenin Brüksel'de yapılacak zirvede de aday gösterilmesinin kendileri için çok önemli olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Çuvalcıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Proje Türkiye'den zirveye katılan projedir. Çünkü sistemin içerisine yüklenen özelliklerden bir tanesi de, herhangi bir dilde hastayı sorgulama şansımız var. Sistemin içerisinde Türkçe, Arapça, İngilizce dilleri yer alıyor. Hasta bu dillerde giriş yapıyor, daha sonra doktorun dili neyse sistem o dile çeviri yapıyor. Hastanın hikayesini doktorun anlayabileceği dile çeviriyor. Bu anlamda zirveye aday gösterildik."

Yayınlanma Tarihi: 01.06.2013 | Görüntülenme Sayısı: 2974